Venstre vil renovere lokale skoler via ny energimodel
Venstre i Køge går til valg på at forbedre de fysiske rammer på folkeskolerne. Pengene til renoveringer skal dog ikke hentes i kommunekassen – finansieringen skal i stedet ske via den energivenlige ESCO-model, som andre kommuner har benyttet med succes.
”Nogle af vores folkeskoler er rigtig nedslidte. De trænger mildt sagt til en kærlig hånd. Derfor er vi i Venstre meget opsatte på at få forbedret de fysiske rammer. Det er nødvendige initiativer, der både komme lærere og elever til gavn. Da der ikke er så mange penge i kommunekassen, så vil vi anbefale at benytte den såkaldte ESCO-model, som muliggør en ’gratis’ energivenlig renovering af de fysiske rammer,” fortæller Hans Erik Jensen, der er Venstres gruppeformand og borgmesterkandidat.
Der er flere fordele ved at bruge den såkaldte ESCO-model (Energy Service Company). Her indgår kommunen i et partnerskab med en privat ESCO-virksomhed, der stiller garanti for en given årlig besparelse ved de projekterede energirenoveringer. Dermed kan der reelt foretages ’gratis’ energirenoveringer, da de årlige energibesparelser går til betaling for de omkostninger, der er forbundet med selve ombygningen.
”Det her er en spændende model, der åbner op for nogle helt nye perspektiver. En håndfuld danske kommuner, som Vallensbæk og Kalundborg kommuner, har allerede taget den i brug. Fordelene taler for sig selv. Energiomkostningerne falder drastisk. Det bliver muligt at foretage tiltrængte renoveringer, som der ellers ikke ville være råd til. Og i sidste ende bliver CO2-udslippet også reduceret. Derfor tør vi i Venstre godt pege på denne løsning. Vi viser vejen,” udtaler Hans Erik Jensen.
Viser det sig mod forventning, at det ikke er muligt at opnå de garanterede energibesparelser, så vil det være ESCO-virksomheden og ikke kommunen, der hæfter.
Mette Jorsø, der står nr. 3 på Venstres liste, arbejder til daglig som folkeskolelærer. Hun ved derfor, hvor vigtigt det er, at de fysiske rammer er i orden.
”Det betyder rigtig meget, at både lærere og elever er omgivet af nogle rene og velholdte bygninger. Hvis vi hver dag skal gå rundt i nogle nedslidte lokaler, så kan det ikke undgå at smitte af på arbejdsglæden. Det samme gælder for eleverne. Hvis lokalerne er lækre, så er man naturligvis også mere motiveret – hvad enten man er underviser eller elev,” siger Mette Jorsø.
Mette Jorsø ser derfor spændende perspektiver i at foretage energirigtige renoveringer via ESCO-modellen.
”Hvis det kan lade sig gøre i andre sjællandske kommuner, så kan det naturligvis også lade sig gøre i Køge. Derfor gælder det bare om at komme i gang med at undersøge de konkrete muligheder. Hvis vores folkeskoler skal være blandt de bedste i landet, så er det naturligvis nødvendigt, at de fysiske rammer følger med,” afslutter Mette Jorsø.